  • Mfr # WALPAKN7A/110UNVD8SC2/BZ/P
  • Zoro # G316560943
Rated Life
150,000 hr
Number of Knockouts
5
Fixture Wattage
110 W
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WALPAKN7A/110UNVD8SC2/BZ/P
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Overall Width
14 1/2 in
Mounting Height - Maximum
25 ft
Overall Height
6 5/8 in
Overall Length
9 1/4 in
Height
6 5/8 in
Rated Life
150,000 hr
Number of Knockouts
5
Fixture Wattage
110 W
Metal Halide Wattage Equivalency
400 W
Fixture Lens Material
Polycarbonate
Light Output
10,125 lm, 12,825 lm, 15,000 lm
High Pressure Sodium Wattage Equivalency
400 W
Voltage
120 to 277V AC
Color Temperature
3000K, 4000K, 5000K
Operating Temperature - Maximum
104 Degrees F
Standards
cULus, FCC, RoHS
Light Distribution Type - IESNA
Type IV
Description
Wall Pack, Fixture Wattage 110 W, Voltage 120 to 277V AC, Light Technology LED, Color Temperature 3000K, 4000K, 5000K, Color Rendering Index 80, Includes Lamp Integrated, Rated Life 150,000 hr, Fixture Lens Material Polycarbonate, IP Rating IP65, Standards cULus, FCC, RoHS