Leeson AC Gearmotor, 103.0 in.-lb. Max. Torque, 90 Nameplate RPM, 208-230VAC Voltage, 3 Phase M1145125.00
AC Gearmotor, 103.0 in.-lb. Max. Torque, 90 Nameplate RPM, 208-230VAC Voltage, 3 Phase (Discontinued)
  • Mfr # M1145125.00
  • Zoro # G2567451
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M1145125.00
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Less Shaft
10.13"
Keyway Size Type
0.18" Square x 1"
Height (Dimension O)
5.13"
Dimension B
3-1/4"
Keyway Size
0.18" Square x 1"
Shaft Dia. (Dimension U)
5/8"
Shaft Length (Dimension V)
1.5"
Dimension C
11.63"
Dimension D
3.51 in
Dimension N
1.68"
Dimension E
2"
Dimension U
5/8"
Dimension S
0.187"
Dimension X
3-1/2"
Dimension AA
0.88"
Dimension H
0.281"
Dimension AB
3.6"
Dimension BA
1.45"
Dimension F
4"
Dimension A
4.97"
Details
Item
AC Gearmotor
Gearmotor Voltage
208-230VAC
Gearmotor Phase
3
Gearmotor Type
AC Gearmotor
Max. Torque
103.0 in.-lb.