  • Mfr # TR15USBACW
  • Zoro # G522785017
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TR15USBACW
Country of Origin
Viet Nam
Description
USB Receptacle, Current Rating 15 A, Housing Color White, Number of Outlets 2, Number of USB Ports 2, Number of Wires 3, Power Indicating Light Yes, Receptacle Type Duplex, Resistance Properties Tamper Resistant, USB Connection Type A, C, Voltage Rating 125V AC, Wire Connection Type Screw Terminals, Wiring Method Back/Side, GFCI No, Grade General Use, Grounding Grounded, Horsepower Rating Not Applicable, Housing Material Nylon, IP Rating Not Applicable, Maximum Wire Size 10 AWG