  • Mfr # T46SQP-PERF-BEIGE
  • Zoro # G222904879
Overall Width
80 in
Assembly Required
Yes
Bench Depth
80 in
Seat Height
16-1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
T46SQP-PERF-BEIGE
Overall Width
80 in
Bench Depth
80 in
Seat Height
16-1/2 in
Overall Length
80 in
Tabletop Structural Material
Perforated Metal
Tabletop Color
Beige
Description
The Leisure Craft 46" Square Picnic Table - the ultimate blend of industrial durability and timeless style. Made with heavy-gauge perforated metal and coated with a resilient thermoplastic finish, this picnic table is built to withstand the elements without losing its vibrant color or structural integrity. Perfect for schools, parks, and businesses, this table is designed to accommodate up to 8 people comfortably. Surrounded by four 38" benches, the Leisure Craft picnic table offers ample seating space for gatherings with friends and family and features a built-in slot to hold an umbrella to provide shade for the table. With rounded edges for safety and easy-to-clean surfaces, this table is both practical and visually appealing. Choose from classic colors to complement your outdoor space. The Leisure Craft 46" Square Picnic Table is the perfect addition to any outdoor setting where durability and style are a top priority. Upgrade your outdoor seating with this exceptional picnic table.