  • Mfr # 4100MI9WLEV
  • Zoro # G116091623
Key Features
Number of Poles
3
Phase
Three
Standards
Contact Material
Nickel-Plated Brass
Number of Wires
4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
4100MI9WLEV
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Depth
9.13 in
Overall Width
6.9 in
Overall Height
16.47 in
Details
Item
Pin and Sleeve Mechanical Interlock
Number of Poles
3
Phase
Three
Standards
Contact Material
Nickel-Plated Brass
Number of Wires
4
NEMA Enclosure Rating
12, 3R, 4X
IP Rating
IP66, IP67, IP68, IP69, IP69K
Compatible with Series
LEV
Electrical Connection Type
Pin and Sleeve
Current Rating
100 A
UL 94 Flammability Rating
V-0
Fuse Protection
Non-Fused
Housing Material
PBT+PC
Horsepower Rating
40 hp
Handle Material
PBT+PC with TPE Overmold
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Resistance Properties
UV/Sunlight Resistant, Watertight
Maximum Operating Temperature
75 Degrees C
Voltage Rating
240V