  • Mfr # M4100C12WLEV
  • Zoro # G422729067
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Wires
4
IP Rating
IP66, IP67, IP68, IP69K
Number of Poles
3
NEMA Enclosure Rating
3R, 4X, 6P and 12
Current Rating
100 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M4100C12WLEV
Country of Origin
Mexico
Details
Number of Wires
4
IP Rating
IP66, IP67, IP68, IP69K
Number of Poles
3
NEMA Enclosure Rating
3R, 4X, 6P and 12
Current Rating
100 A
Description
Pin and Sleeve Connector, Current Rating 100 A, Grounding Style IEC, Housing Color Yellow, IP Rating IP66, IP67, IP68, IP69K, Number of Poles 3, Number of Wires 4, Resistance Properties Corrosion Resistant, UV/Sunlight Resistant, Switch Rated No, Voltage Rating 125/250V AC, Housing Material Nylon, Maximum Wire Size 1 AWG, Minimum Wire Size 6 AWG, NEMA Enclosure Rating 12, 3R, 4X, 6P, Overall Length 11.61 in, Reverse Service No, Standards ABYC Certified, UL 94 Flammability Rating HB, V-0