  • Mfr # 4100R9WLEV
  • Zoro # G115554877
Key Features
Phase
Three
Number of Poles
3
Number of Wires
4
IP Rating
IP66, IP67, IP68, IP69K
NEMA Enclosure Rating
3R, 4X, 6P, 12
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
4100R9WLEV
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Minimum Wire Size
6 AWG
For Maximum Cable Diameter
1.6 in
For Minimum Cable Diameter
0.725 in
Flange Height
5.5 in
Flange Width
5.5 in
Maximum Wire Size
1/0 AWG
Face Diameter
2.79 in
Details
Item
Pin & Sleeve Receptacle
Current Rating
100 A
Voltage Rating
250V AC