  • Mfr # 4100C7WLEV
  • Zoro # G522586522
Key Features
IP Rating
IP66, IP67, IP68, IP69K
Phase
3-Phase
Number of Wires
4
Housing Color
Red
Current Rating
100 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
4100C7WLEV
Country of Origin
Mexico
Details
IP Rating
IP66, IP67, IP68, IP69K
Phase
3-Phase
Number of Wires
4
Housing Color
Red
Current Rating
100 A
Number of Poles
3
NEMA Enclosure Rating
3R, 4X, 6P and 12
Description
Pin and Sleeve Connector, Current Rating 100 A, Grounding Style IEC, Horsepower Rating 20 hp, Housing Color Red, IP Rating IP66, IP67, IP69K, Number of Poles 3, Number of Wires 4, Phase Three, Resistance Properties Corrosion Resistant, Switch Rated No, Voltage Rating 480V AC, Grounding Grounded, Housing Material Nylon, Market Industrial, Maximum Wire Size 1 AWG, Minimum Wire Size 6 AWG, NEMA Enclosure Rating 12, 3R, 4X, 6P, Power Indicating Light No, Reverse Service No