  • Zoro # G604393505
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Use With - Motion Sensing and Dimming
1/4 HP Motor
Sensing Technology
Passive Infrared (PIR)/Ultrasonic
Max. Capacity @ 120VAC
1200V (Fluorescent), 800W (Incandescent, Tungsten)
Time Delay
30 sec to 30 min
Standards
Title 24 Compliant, UL/cUL Listed, USMCA Compliant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
OSSMT-MAI
Zoro #
G604393505
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
4.06 in
Overall Depth
1.85 in
Overall Width
1.75 in
Size
Height 4.06" (103.12mm), Width 1.75" (44.45mm), Depth 1.85" (46.99mm), Install Depth 1.35" (34.37mm), Install Height 2.65" (67.26mm)
Details
1/4 HP Motor
Sensing Technology
Max. Capacity @ 120VAC
Time Delay
30 sec to 30 min
Standards
Item
Occupancy Sensor
Lighting Technology
Fluorescent, Incandescent
Color
Ivory
Max. Capacity @ 277VAC
2700VA (Fluorescent)
Coverage Angle - Motion Sensor
180 Degrees
Includes
Neutral Wire
Communication Method
Hard Wired
Maximum Operating Temperature
104 Degrees F
Load Rating @ 277V AC
2,700VA (Fluorescent)
Minimum Time Delay
30 sec
Coverage Type
Small Motion
Manufacturer Warranty
5 yr
Compatible with Series
Switching Only (universal)
Minimum Operating Temperature
32 Degrees F
Installation Location
Wall Mount
Time Delay Adjustment Method
Adaptive
Maximum Time Delay
30 min
Load Rating @ 120V AC
1,200VA, Fluorescent, 800W, Incandescent, Tungsten
Sensor Operation
Occupancy, Photocell, Vacancy
Series
Decora
Maximum Coverage Area
2,400 sq ft
Fan Rated
Yes
Includes Wall Plate
Wall Plate Not Included
Includes Motion Sensor
Yes
Includes Dimming Switch
Dimming Switch Not Included
Nightlight
No
Number of Buttons
1
Rated Frequency
50/60 Hz
Horsepower Rating
1/4 hp
Neutral Required
Maximum Detection Distance
40 ft
Application
Power Consumption
U/S and PIR: 120V 390mW, 277V 480mW, 347V 500mW - PIR only: 120V 190mW, 277V 270mW, 347V 350mW
Storage Temperature Range
14° to 185°F (-10° to 85°C)
Wiring
Line - Black, Load - Blue, Ground - Green, Neutral - White
Switch Type
Single-Pole
Grade
Commercial
Pattern
180°
Relative Humidity
20% to 90% non-condensing
USMCA Compliant
Neutral Wire Connection
Required
Operating Voltage
120 to 277V AC
Description
Occupancy Sensor, Number of Buttons 1, Sensor Operation Occupancy, Photocell, Vacancy, Compatible with Series Switching Only (universal), Lighting Technology Fluorescent, Incandescent, Operating Voltage 120 to 277V AC, Sensing Technology Passive Infrared (PIR)/Ultrasonic, Load Rating @ 120V AC 1,200VA (Fluorescent), 800W (Incandescent, Tungsten), Communication Method Hard Wired, Maximum Coverage Area 2,400 sq ft, Neutral Required Yes, Color Ivory, Nightlight No, Dimming Method No Dimming