  • Mfr # 78DOSW8X12
  • Zoro # G9889914
/ea
Key Features
Number of Sling Legs
2
Sling Type
DOS
Sling Capacity @ 30 Degrees
34,200 lb
Sling Capacity @ 45 Degrees
48,400 lb
Sling Capacity @ 60 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
78DOSW8X12
Country of Origin
United States
Dimensions
Sling Length
12 ft
Chain Size
7/8 in
Master Link/Bail Opening Height
12 in
Master Link/Bail Opening Width
6 in
Length of Sling Leg
10.7 ft
Length
12 ft.
Master Link/Bail Overall Height
15 1/2 in
Hook Opening Width
1 in
Master Link Inside Length
12 in
Chain Trade Size
7/8 in
Sling Leg Length
Master Link Inside Width
6 in
Details
Number of Sling Legs
2
Sling Type
DOS
Sling Capacity @ 30 Degrees
Sling Capacity @ 45 Degrees
Sling Capacity @ 60 Degrees
Grade
80
Hook Opening
2 25/32 in
Includes
Chain Sling Safety Bulletin Rev 2.12
Color
Black, Orange
Attachment Type
Oblong Link and (2) Sling Hooks
Material
Steel
Overall Reach
Finish
Chain Black Coating, Fittings Powder-Coated
Sling Hardware Material
Steel
Standards
ASME B30.9, NACM, OSHA
Sling Material
Alloy Steel
Number of Chains
Double Capacity @ 60 Degrees
Item
Double Leg Chain Sling
Working Load Limit
Chain Color
Black
Load Capacity @ 30 Degrees
Load Capacity @ 45 Degrees
Fitting Finish
Powder Coated
Number of Legs
Hook Type Included
Sling Hook
Chain Finish
Black Oxide
Chain Adjustability
Fixed
Load Capacity @ 60 Degrees
Maximum Operating Temperature
400 Degrees F
Chain Grade
80
Fitting Material
Fitting Color
Orange
Description
Double Leg Chain Sling, Sling Type DOS, Sling Material Alloy Steel, Chain Adjustability Fixed, Chain Grade 80, Chain Trade Size 7/8 in, Sling Length 12 ft, Number of Legs 2, Sling Leg Length 12 ft, Load Capacity @ 30 Degrees 34,200 lb, Load Capacity @ 45 Degrees 48,400 lb, Load Capacity @ 60 Degrees 59,200 lb, Hook Opening Width 1 in, Load Capacity @ 90 Degrees Not Applicable, Hook Type Included Sling Hook, Master Link Inside Length 12 in, Master Link Inside Width 6 in, Chain Color Black