  • Mfr # 1SOSW8X12
  • Zoro # G6391131
/ea
Key Features
Number of Sling Legs
1
Sling Type
SOS
Sling Capacity @ 90 Degrees
47,700 lb
Grade
80
Chain Size
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1SOSW8X12
Country of Origin
United States
Dimensions
Sling Length
12 ft
Chain Size
1 in
Length of Sling Leg
10.7 ft
Length
12 ft.
Master Link/Bail Overall Height
15 1/2 in
Master Link/Bail Opening Height
12 in
Master Link/Bail Opening Width
6 in
Hook Opening Width
1 3/16 in
Master Link Inside Length
12 in
Sling Leg Length
Chain Trade Size
1 in
Master Link Inside Width
6 in
Details
Number of Sling Legs
1
Sling Type
SOS
Sling Capacity @ 90 Degrees
47,700 lb
Grade
80
Hook Opening
3 1/8 in
Attachment Type
Oblong Link and Sling Hook
Sling Hardware Material
Steel
Includes
Chain Sling Safety Bulletin Rev 2.12
Working Load Limit
Number of Chains
Finish
Chain Black Coating, Fittings Powder-Coated
Sling Material
Alloy Steel
Overall Reach
Item
Single Leg Chain Sling
Standards
ASME B30.9, NACM, OSHA
Single Capacity
Color
Black, Orange
Material
Steel
Fitting Color
Orange
Chain Finish
Black Oxide
Fitting Finish
Powder Coated
Chain Adjustability
Fixed
Number of Legs
Load Capacity @ 90 Degrees
Chain Color
Black
Maximum Operating Temperature
400 Degrees F
Chain Grade
Fitting Material
Hook Type Included
Sling Hook
Description
Single Leg Chain Sling, Sling Type SOS, Sling Material Alloy Steel, Chain Adjustability Fixed, Chain Grade 80, Chain Trade Size 1 in, Sling Length 12 ft, Number of Legs 1, Sling Leg Length 12 ft, Load Capacity @ 30 Degrees Not Applicable, Load Capacity @ 45 Degrees Not Applicable, Load Capacity @ 60 Degrees Not Applicable, Hook Opening Width 1 3/16 in, Load Capacity @ 90 Degrees 47,700 lb, Hook Type Included Sling Hook, Master Link Inside Length 12 in, Master Link Inside Width 6 in