  • Mfr # 12T110X10
  • Zoro # G6398296
/ea
Key Features
Sling Type
Type 1
Sling Length
10 ft
Vertical Hitch Capacity
14,400 lb
Basket Hitch Capacity
28,800 lb
Choker Hitch Capacity
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
12T110X10
Country of Origin
United States
Dimensions
Sling Length
10 ft
Sling Width
12 in
Length of Sling Leg
8.0 ft
Terminal Thickness
1/2 in
Length
Terminal Dia.
5 in
Width
12"
Fitting Thickness
Fitting Inside Width
5 in
Fitting Inside Length
6 1/2 in
Details
Sling Type
Type 1
Vertical Hitch Capacity
Basket Hitch Capacity
Choker Hitch Capacity
Wire Gauge
10 ga
Material
Steel
Sling Material
Steel
Item
Wire Mesh Sling
Sling Rating
Sling Hardware Material
End Type
Choker Link, Triangle Link
Maximum Operating Temperature
550 Degrees F
Fitting Material
Alloy Steel
Sling Finish
Galvanized
Hitch Type
Basket, Choker, Vertical
Resistance Properties
Abrasion-Resistant, Cut-Resistant
Description
Wire Mesh Sling, Wire Gauge 10 ga, Sling Material Steel, Sling Length 10 ft, Sling Width 12 in, Sling Leg Length Not Applicable, Vertical Hitch Capacity 14,400 lb, Choker Hitch Capacity 14,400 lb, Basket Hitch Capacity 28,800 lb, Fitting Inside Length 6 1/2 in, Fitting Inside Width 5 in, Fitting Thickness 1/2 in, Fitting Material Alloy Steel, Hitch Type Basket, Choker, Vertical, End Type Choker Link, Triangle Link, Sling Finish Galvanized, Minimum Operating Temperature Not Applicable