  • Mfr # HC10201301-010P1
  • Zoro # G609985507
Key Features
External Hex Drive
Class 10.9 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Head Width
30 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
Thread Style
Partially Threaded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HC10201301-010P1
Country of Origin
China
Dimensions
Thread Size
M20
Fastener Length
130 mm
Head Width
30 mm
Drive Size
30 mm
Overall Length
130 mm
Head Height
12.28 mm
Min. Thread Length
52 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 10.9
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 931
Item
Hex Head Cap Screw
Tensile Strength
150,800 psi
Thread Pitch
2.5 mm
Thread Type
Manufacturer Location
Globally Sourced
Dimensional Standards
Din 931
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Fastener Length 130 mm, Head Height 12.28 mm, Head Width 30 mm, Package Quantity 10