  • Mfr # HF08161000-010P1
  • Zoro # G409985622
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M16
Head Width
24 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HF08161000-010P1
Country of Origin
China
Dimensions
Thread Size
M16
Fastener Length
100 mm
Head Width
24 mm
Drive Size
24 mm
Min. Thread Length
38 mm
Head Height
9.82 mm
Overall Length
100 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
ISO 898
Item
Hex Head Cap Screw
Tensile Strength
120,350 psi
Thread Type
Thread Pitch
1.5 mm
Dimensional Standards
Din 960
Manufacturer Location
Globally Sourced
Material Quality Standards
ISO 898
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Fastener Length 100 mm, Head Height 9.82 mm, Head Width 24 mm, Package Quantity 10