  • Mfr # 028707.5PXS
  • Zoro # G816522175
/ea
Key Features
Series
ATOF(R)
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Speed
Fast-Acting
Color Code
Brown
Standards
RoHS, UL 94
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
028707.5PXS
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Depth
5.1 mm
Overall Length
18.8 mm
Overall Width
19.1 mm
Details
Series
ATOF(R)
Item
Automotive Fuse
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Speed
Fast-Acting
Color Code
Brown
Standards
RoHS, UL 94
Body Style
Blade
Body Material
Nylon
Visual Indication
Indicating
DC Voltage Rating
32 V DC
Interrupt Rating - DC
1 kA
Current
7.5 A
Description
Automotive Fuse, Indicating, ATOF Series, 32 V DC, Fast-Acting, Body Material Nylon, Non-Rejection, Body Style Blade, Color Code Brown, Standards RoHS, UL 94