  • Mfr # 0498100.TXN
  • Zoro # G416522155
/ea
Key Features
Series
MIDI(R) 498
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Visual Indication
Non-Indicating
Standards
RoHS, UL 94
DC Voltage Rating
32 V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
0498100.TXN
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Width
12 mm
Overall Length
41 mm
Details
Item
Automotive Fuse
Series
MIDI(R) 498
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Visual Indication
Non-Indicating
Standards
RoHS, UL 94
DC Voltage Rating
32 V DC
Body Material
Nylon
Body Style
Bolt-On
Color Code
Blue
Speed
Time-Delay
Current
100 A
Interrupt Rating - DC
2 kA
Bolt Hole Center-to-Center Distance
30 mm
Description
Automotive Fuse, Non-Indicating, MIDI(R) 498 Series, 32 V DC, Time-Delay, Body Material Nylon, Non-Rejection, Body Style Bolt-On, Color Code Blue, Standards RoHS, UL 94