  • Mfr # 0498125.TXN
  • Zoro # G016522135
/ea
Key Features
Body Style
Bolt-On
DC Voltage Rating
32 V DC
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Speed
Time-Delay
Body Material
Nylon
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
0498125.TXN
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Width
12 mm
Overall Length
41 mm
Details
Body Style
Bolt-On
Item
Automotive Fuse
DC Voltage Rating
32 V DC
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Speed
Time-Delay
Body Material
Nylon
Color Code
Pink
Visual Indication
Non-Indicating
Standards
RoHS, UL 94
Series
MIDI(R) 498
Current
125 A
Interrupt Rating - DC
2 kA
Description
Automotive Fuse, Non-Indicating, MIDI(R) 498 Series, 32 V DC, Time-Delay, Body Material Nylon, Non-Rejection, Body Style Bolt-On, Color Code Pink, Standards RoHS, UL 94