  • Mfr # LSRK100.VXID
  • Zoro # G416560812
/ea
Key Features
Class
RK1
Interrupt Rating - AC
200 kA
Element
Dual
Compatible Fuse Block Series
LFR60
Overall Length
7 7/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LSRK100.VXID
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Length
7 7/8 in
Overall Depth
1 5/16 in
Overall Diameter
1 5/16 in
Details
Class
RK1
Interrupt Rating - AC
200 kA
Element
Dual
Compatible Fuse Block Series
LFR60
Speed
Time-Delay
Interrupt Rating - DC
20 kA
Visual Indication
Indicating
Standards
CSA 1422-02 029862, cUL JDDZ7-E81895, UL JDDZ E81895
DC Voltage Rating
300 V DC
AC Voltage Rating
600 V AC
Item
Fuse
Body Style
Blade
Series
LLSRK
Fits Fuse Block Style
Rejection
Current
100 A