  • Mfr # L60030C1PQ
  • Zoro # G6880358
/ea
Key Features
UL Class
CC
Series
L600C
Amp Range
0 to 30A
Voltage Rating
600V AC/DC
Connector Type
Pressure Plate
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
L60030C1PQ
Country of Origin
China
Dimensions
For Fuse Size
1-1/2 in L x 13/32 in dia
Length
3 in
Width
0.78 in
Height
1-1/4 in
Wire Size - Maximum
10 AWG
Overall Length
3 in
For Fuse Diameter
13/32 in
For Fuse Length
1 1/2 in
Overall Height
1.25 in
Overall Width
0.78 in
Wire Size - Minimum
14 AWG
Wire Size
14 to 10 AWG
Details
Item
Open Fuse Block
UL Class
CC
Series
L600C
Number of Poles
1
Amp Range
0 to 30A
Voltage Rating
600V AC/DC
Connector Type
Pressure Plate
Mounting Style
Bolt-Down
Visual Indication
Non-Indicating
Fuse Block Style
Non-Rejection
Spring Reinforced Clip
No
Fuse Block Design
Open
Body Material
Thermoplastic
For Fuse Series
CCMR, KLDR, KLKR
Features
Clip Design Reduces Resistant and Heat, Space Saving Design
Fuse Type
Industrial
Standards
CSA Certified, RoHS, UL Listed
Wire Range
14 AWG to 10 AWG
Fits Fuse Type
Class CC
Fits Fuse Block Style
Rejection
AC Voltage Rating
600 V AC
Current - Maximum
30 A
DC Voltage Rating
600 V DC
Description
Fuse Block, Fits Fuse Type Class CC, Fuse UL Class CC, 0 to 30 A, Number of Poles 1, 600V AC/DC, For Fuse Size 1 1/2 in L x 13/32 in dia, Compatible Fuse Series ATDR; ATMR; ATQR; CCMR; FNQ-R; KLDR; KLKR; KTK-R; LP-CC, Series L600C, Non-Indicating, Non-Rejection, Fuse Block Design Open, Wire Range 14 to 10 AWG, Mounting Style Bolt-Down, Body Material Thermoplastic, Connector Type Pressure Plate, Height 1.25 in, Width 0.78 in, Length 3 in, Spring Reinforced Clip No