  • Mfr # LFT301001CS
  • Zoro # G7611240
/ea
Key Features
UL Class
T
Series
LFT
Connector Type
Box Lug
Mounting Style
Bolt-Down
Visual Indication
Non-Indicating
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LFT301001CS
Country of Origin
China
Dimensions
Height
5-1/4 in
Length
1.37 in
Width
1.88 in
Overall Length
5.25 in
For Fuse Diameter
13/16 in
Overall Height
1.88 in
For Fuse Length
2 5/32 in
Wire Size
2/0 to 6 AWG, 8 AWG, 10 to 14 AWG
Details
Item
Open Fuse Block
UL Class
T
Series
LFT
Number of Poles
1
Amp Range
61 to 100A
Voltage Rating
300V AC/DC
Connector Type
Box Lug
Mounting Style
Bolt-Down
Visual Indication
Non-Indicating
Fuse Block Style
Rejection
Spring Reinforced Clip
Yes
Fuse Block Design
Open
Body Material
Thermoplastic
Features
Compact Design, Low Resistance Connection
Fits Fuse Type
Class T
Standards
CSA Certified, RoHS, UL Listed
Fuse Type
Class T
Wire Range
14 AWG to 10 AWG, 8 AWG, 6 AWG to 2/0 AWG
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Current - Maximum
100 A
DC Voltage Rating
300 V DC
AC Voltage Rating
300 V AC
Description
Fuse Block, Fits Fuse Type Class T, Fuse UL Class T, 61 to 100 A, Number of Poles 1, 300V AC/DC, Compatible Fuse Series JLLN, Series LFT, Non-Indicating, Rejection, Fuse Block Design Open, Wire Range 2/0 to 6 AWG, 8 AWG, 10 to 14 AWG, Mounting Style Bolt-Down, Body Material Thermoplastic, Connector Type Box Lug, Height 5.25 in, Width 1.88 in, Length 1.37 in, Spring Reinforced Clip Yes, Features Compact Design, Low Resistance Connection, Standards CSA Certified, RoHS, UL Listed