  • Mfr # PSR033FL1000Z
  • Zoro # G704217732
Amps
1000A
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
600V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PSR033FL1000Z
Diameter
4.21 in
Length
2.01 in
Width
2.89 in
Overall Length
2 in
Overall Depth
4 7/32 in
Amps
1000A
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
600V DC
Interrupt Rating
200kA at 700V AC
Standards
CCC Certified, CE, RoHS Compliant, UL Recognized
Interrupting Rating
200 kA @ 700 Vac
Current
1 kA
Description
Semiconductor Fuse, 1,000 A, 700 V AC, 600 V DC, PSR Series, Indicating, Very-Fast-Acting, Body Style Square, Interrupt Rating 200k A at 700V AC, Fuse Size 2.01 in L x 2.89 in W x 4.21 in D, Length 2 in, Width 2.89 in, Depth 4.21 in, Diameter Not Applicable, Equivalent Series PSR, Compatible Fuse Block Series MS, Body Material Ceramic, Standards CCC Certified, CE, RoHS Compliant, UL Recognized