  • Mfr # PSR030FS0100Z
  • Zoro # G004376962
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
PSR
Amps
100A
Speed
Very Fast-Acting
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
600V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PSR030FS0100Z
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Diameter
3.01 in
Length
1 31/32 in
Width
1.69 in
Overall Width
1 11/16 in
Overall Length
Overall Depth
3 in
Case Size
30
Details
Item
Semiconductor Fuse
Series
PSR
Amps
100A
Speed
Very Fast-Acting
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
600V DC
Body Style
Square
Visual Indication
Indicating
Interrupt Rating
200kA at 700V AC
Body Material
Ceramic
Equivalent Series
Standards
CCC Certified, cURus, IEC
Compatible Fuse Block Series
MS
Interrupting Rating
200 kA @ 700 Vac
Current
100 A
Interrupt Rating - AC
200 kA
Description
Semiconductor Fuse, 100 A, 700 V AC, 600 V DC, PSR Series, Indicating, Very-Fast-Acting, Body Style Square, Interrupt Rating 200k A at 700V AC, Fuse Size 1.97 in L x 1.69 in W x 3.01 in D, Length 1 31/32 in, Width 1.69 in, Depth 3.01 in, Diameter Not Applicable, Equivalent Series PSR, Compatible Fuse Block Series MS, Body Material Ceramic, Standards CCC Certified, cURus, IEC