  • Mfr # PSR030US0125Z
  • Zoro # G004376955
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
PSR
Amps
125A
Speed
Very Fast-Acting
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
600V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PSR030US0125Z
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Diameter
3.01 in
Length
5 in
Width
1.69 in
Overall Width
1 11/16 in
Case Size
30
Overall Length
5 in
Overall Depth
3 in
Details
Item
Semiconductor Fuse
Series
PSR
Amps
125A
Speed
Very Fast-Acting
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
600V DC
Body Style
Square
Visual Indication
Indicating
Interrupt Rating
200kA at 700V AC
Body Material
Ceramic
Equivalent Series
Standards
cURus, IEC, IEC60269-4
Compatible Fuse Block Series
MS
Interrupting Rating
200 kA @ 700 Vac
Current
125 A
Interrupt Rating - AC
200 kA
Description
Semiconductor Fuse, 125 A, 700 V AC, 600 V DC, PSR Series, Indicating, Very-Fast-Acting, Body Style Square, Interrupt Rating 200k A at 700V AC, Fuse Size 5.01 in L x 1.69 in W x 3.01 in D, Length 5 in, Width 1.69 in, Depth 3.01 in, Diameter Not Applicable, Equivalent Series PSR, Compatible Fuse Block Series MS, Body Material Ceramic, Standards cURus, IEC, IEC60269-4