  • Mfr # PSR033US1400X
  • Zoro # G508447137
Amps
1400A
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
500V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PSR033US1400X
Diameter
4.21 in
Length
5 11/32 in
Width
2.89 in
Overall Length
5 11/32 in
Amps
1400A
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
500V DC
Interrupt Rating
200kA at 700V AC
Standards
CE, RoHS Compliant, UL Recognized
Interrupting Rating
200 kA @ 700 Vac
Current
1.4 kA
Description
Semiconductor Fuse, 1,400 A, 700 V AC, 500 V DC, PSR Series, Indicating, Very-Fast-Acting, Body Style Square, Interrupt Rating 200k A at 700V AC, Fuse Size 5.33 in L x 2.89 in W x 4.21 in D, Length 5 11/32 in, Width 2.89 in, Depth 4.21 in, Diameter Not Applicable, Equivalent Series PSR, Compatible Fuse Block Series MS, Body Material Ceramic, Standards CE, RoHS Compliant, UL Recognized