  • Mfr # PSR033DS1500X
  • Zoro # G008446722
Amps
1500A
AC Voltage Rating
650V AC
DC Voltage Rating
500V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
PSR033DS1500X
Diameter
4.21 in
Length
4 5/16 in
Width
2.89 in
Overall Length
4 5/16 in
Overall Depth
Overall Width
2 7/8 in
Case Size
33
Amps
1500A
AC Voltage Rating
650V AC
DC Voltage Rating
500V DC
Interrupt Rating
200kA at 650V AC
Standards
CCC Certified, CE, RoHS Compliant, UL Recognized
Interrupting Rating
200 kA @ 650 Vac
Current
1.5 kA
Description
Semiconductor Fuse, 1,500 A, 650 V AC, 500 V DC, PSR Series, Indicating, Very-Fast-Acting, Body Style Square, Interrupt Rating 200k A at 650V AC, Fuse Size 4.30 in L x 2.89 in W x 4.21 in D, Length 4 5/16 in, Width 2.89 in, Depth 4.21 in, Diameter Not Applicable, Equivalent Series PSR, Compatible Fuse Block Series MS, Body Material Ceramic, Standards CCC Certified, CE, RoHS Compliant, UL Recognized