  • Mfr # PSR071FS0160Z
  • Zoro # G704376934
Amps
160A
AC Voltage Rating
1300V AC
DC Voltage Rating
1000V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
PSR071FS0160Z
Diameter
3.34 in
Length
2 29/32 in
Width
2.03 in
Overall Width
2 1/32 in
Case Size
71
Amps
160A
AC Voltage Rating
1300V AC
DC Voltage Rating
1000V DC
Interrupt Rating
100kA at 1300V AC
Interrupting Rating
100 kA @ 1300 Vac
Current
160 A
Description
Semiconductor Fuse, 160 A, 1,300 V AC, 1,000 V DC, PSR Series, Indicating, Very-Fast-Acting, Body Style Square, Interrupt Rating 100k A at 1300V AC, Fuse Size 2.91 in L x 2.03 in W x 3.34 in D, Length 2 29/32 in, Width 2.03 in, Depth 3.34 in, Diameter Not Applicable, Equivalent Series PSR, Compatible Fuse Block Series MS, Body Material Ceramic, Standards CCC Certified, CE, RoHS Compliant, UL Recognized