  • Mfr # PSR071FL0350Z
  • Zoro # G708273796
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
PSR
Amps
350A
Speed
Very Fast-Acting
AC Voltage Rating
1300V AC
DC Voltage Rating
1000V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PSR071FL0350Z
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Diameter
3.34 in
Length
2 29/32 in
Width
2.03 in
Overall Depth
3 11/32 in
Overall Width
Case Size
71
Overall Length
Details
Item
Semiconductor Fuse
Series
PSR
Amps
350A
Speed
Very Fast-Acting
AC Voltage Rating
1300V AC
DC Voltage Rating
1000V DC
Body Style
Square
Visual Indication
Indicating
Interrupt Rating
100kA at 1300V AC
Body Material
Ceramic
Equivalent Series
Standards
CCC Certified, CE, RoHS Compliant, UL Recognized
Compatible Fuse Block Series
MS
Interrupting Rating
100 kA @ 1300 Vac
Interrupt Rating - AC
100 kA
Current
350 A
Description
Semiconductor Fuse, 350 A, 1,300 V AC, 1,000 V DC, PSR Series, Indicating, Very-Fast-Acting, Body Style Square, Interrupt Rating 100k A at 1300V AC, Fuse Size 2.91 in L x 2.03 in W x 3.34 in D, Length 2 29/32 in, Width 2.03 in, Depth 3.34 in, Diameter Not Applicable, Equivalent Series PSR, Compatible Fuse Block Series MS, Body Material Ceramic, Standards CCC Certified, CE, RoHS Compliant, UL Recognized