  • Mfr # PSR032UL0400X
  • Zoro # G308446811
Amps
400A
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
600V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PSR032UL0400X
Diameter
3.68 in
Length
6 1/32 in
Width
2.36 in
Overall Depth
3 11/16 in
Case Size
32
Overall Width
2 3/8 in
Amps
400A
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
600V DC
Interrupt Rating
200kA at 700V AC
Standards
CE, RoHS Compliant, UL Recognized
Interrupting Rating
200 kA @ 700 Vac
Current
400 A
Description
Semiconductor Fuse, 400 A, 700 V AC, 600 V DC, PSR Series, Indicating, Very-Fast-Acting, Body Style Square, Interrupt Rating 200k A at 700V AC, Fuse Size 6.03 in L x 2.36 in W x 3.68 in D, Length 6 1/32 in, Width 2.36 in, Depth 3.68 in, Diameter Not Applicable, Equivalent Series PSR, Compatible Fuse Block Series MS, Body Material Ceramic, Standards CE, RoHS Compliant, UL Recognized