  • Mfr # PSR031UL0450Z
  • Zoro # G808446946
Amps
450A
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
600V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PSR031UL0450Z
Diameter
3.34 in
Length
6 1/32 in
Width
2.03 in
Overall Depth
3 11/32 in
Case Size
31
Amps
450A
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
600V DC
Interrupt Rating
200kA at 700V AC
Standards
cURus, IEC, IEC60269-4
Interrupting Rating
200 kA @ 700 Vac
Current
450 A
Description
Semiconductor Fuse, 450 A, 700 V AC, 600 V DC, PSR Series, Indicating, Very-Fast-Acting, Body Style Square, Interrupt Rating 200k A at 700V AC, Fuse Size 6.03 in L x 2.03 in W x 3.34 in D, Length 6 1/32 in, Width 2.03 in, Depth 3.34 in, Diameter Not Applicable, Equivalent Series PSR, Compatible Fuse Block Series MS, Body Material Ceramic, Standards cURus, IEC, IEC60269-4