  • Mfr # PSR073DL0500X
  • Zoro # G008385533
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
PSR
Amps
500A
Speed
Very Fast-Acting
AC Voltage Rating
1300V AC
DC Voltage Rating
1000V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PSR073DL0500X
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Diameter
4.21 in
Length
5 1/4 in
Width
2.89 in
Overall Length
5 1/4 in
Case Size
73
Overall Depth
4 7/32 in
Overall Width
2 7/8 in
Details
Item
Semiconductor Fuse
Series
PSR
Amps
500A
Speed
Very Fast-Acting
AC Voltage Rating
1300V AC
DC Voltage Rating
1000V DC
Body Style
Square
Visual Indication
Indicating
Interrupt Rating
100kA at 1300V AC
Body Material
Ceramic
Equivalent Series
Compatible Fuse Block Series
MS
Standards
CCC Certified, CE, RoHS Compliant, UL Recognized
Interrupting Rating
100 kA @ 1300 Vac
Current
500 A
Interrupt Rating - AC
100 kA
Description
Semiconductor Fuse, 500 A, 1,300 V AC, 1,000 V DC, PSR Series, Indicating, Very-Fast-Acting, Body Style Square, Interrupt Rating 100k A at 1300V AC, Fuse Size 5.24 in L x 2.89 in W x 4.21 in D, Length 5 1/4 in, Width 2.89 in, Depth 4.21 in, Diameter Not Applicable, Equivalent Series PSR, Compatible Fuse Block Series MS, Body Material Ceramic, Standards CCC Certified, CE, RoHS Compliant, UL Recognized