  • Mfr # PSR033US0550X
  • Zoro # G304376907
Amps
550A
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
600V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
PSR033US0550X
Diameter
4.21 in
Length
5 11/32 in
Width
2.89 in
Overall Length
5 11/32 in
Amps
550A
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
600V DC
Interrupt Rating
200kA at 700V AC
Standards
CE, RoHS Compliant, UL Recognized
Interrupting Rating
200 kA @ 700 Vac
Current
550 A
Description
Semiconductor Fuse, 550 A, 700 V AC, 600 V DC, PSR Series, Indicating, Very-Fast-Acting, Body Style Square, Interrupt Rating 200k A at 700V AC, Fuse Size 5.33 in L x 2.89 in W x 4.21 in D, Length 5 11/32 in, Width 2.89 in, Depth 4.21 in, Diameter Not Applicable, Equivalent Series PSR, Compatible Fuse Block Series MS, Body Material Ceramic, Standards CE, RoHS Compliant, UL Recognized