  • Mfr # PSR032FL0630Z
  • Zoro # G104258892
Amps
630A
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
600V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PSR032FL0630Z
Diameter
3.68 in
Length
2.01 in
Width
2.36 in
Overall Depth
3 11/16 in
Case Size
32
Overall Width
2 3/8 in
Overall Length
2 in
Amps
630A
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
600V DC
Interrupt Rating
200kA at 700V AC
Standards
CCC Certified, cURus, IEC
Interrupting Rating
200 kA @ 700 Vac
Current
630 A
Description
Semiconductor Fuse, 630 A, 700 V AC, 600 V DC, PSR Series, Indicating, Very-Fast-Acting, Body Style Square, Interrupt Rating 200k A at 700V AC, Fuse Size 2.01 in L x 2.36 in W x 3.68 in D, Length 2 in, Width 2.36 in, Depth 3.68 in, Diameter Not Applicable, Equivalent Series PSR, Compatible Fuse Block Series MS, Body Material Ceramic, Standards CCC Certified, cURus, IEC