  • Mfr # PSR073FS0700Z
  • Zoro # G504376929
Amps
700A
AC Voltage Rating
1300V AC
DC Voltage Rating
1000V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
PSR073FS0700Z
Diameter
4.21 in
Length
2 15/16 in
Width
2.89 in
Overall Width
2 7/8 in
Case Size
73
Overall Depth
4 7/32 in
Amps
700A
AC Voltage Rating
1300V AC
DC Voltage Rating
1000V DC
Interrupt Rating
100kA at 1300V AC
Interrupting Rating
100 kA @ 1300 Vac
Current
700 A
Description
Semiconductor Fuse, 700 A, 1,300 V AC, 1,000 V DC, PSR Series, Indicating, Very-Fast-Acting, Body Style Square, Interrupt Rating 100k A at 1300V AC, Fuse Size 2.95 in L x 2.89 in W x 4.21 in D, Length 2 15/16 in, Width 2.89 in, Depth 4.21 in, Diameter Not Applicable, Equivalent Series PSR, Compatible Fuse Block Series MS, Body Material Ceramic, Standards CCC Certified, CE, RoHS Compliant, UL Recognized