  • Mfr # PSR031FS0800Z
  • Zoro # G604376942
Amps
800A
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
600V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PSR031FS0800Z
Diameter
3.34 in
Length
1 31/32 in
Overall Width
2 1/32 in
Width
2.03 in
Overall Length
Case Size
31
Amps
800A
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
600V DC
Interrupt Rating
200kA at 700V AC
Standards
CCC Certified, cURus, IEC
Interrupting Rating
200 kA @ 700 Vac
Current
800 A
Description
Semiconductor Fuse, 800 A, 700 V AC, 600 V DC, PSR Series, Indicating, Very-Fast-Acting, Body Style Square, Interrupt Rating 200k A at 700V AC, Fuse Size 1.97 in L x 2.03 in W x 3.34 in D, Length 1 31/32 in, Width 2.03 in, Depth 3.34 in, Diameter Not Applicable, Equivalent Series PSR, Compatible Fuse Block Series MS, Body Material Ceramic, Standards CCC Certified, cURus, IEC