  • Mfr # BR-2448-60
  • Zoro # G3494876
/ea
Key Features
Shelving Type
Freestanding
Depth
24 in
Height
60 in
Material
Steel
Number of Shelves
4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BR-2448-60
Country of Origin
United States
Dimensions
Depth
24 in
Height
60 in
Overall Width
48 in
Overall Depth
24 in
Usable Bay Depth
24 in
Usable Bay WxD
10 1/2 in x 24 in
Usable Bay Width
10 1/2 in
Details
Shelving Type
Freestanding
Material
Steel
Number of Shelves
4
Load Capacity
6,000 lb
Decking Material
None
Finish
Powder Coated
Color
Gray
Item
Vertical Bar Rack
Includes
Hooks, Security Chain
Gauge
11 ga
Whole Unit Load Capacity
6,000 lb
Post Gauge
11 ga
Frame Material
Load Capacity per Bay
Orientation
Vertical
Rack Configuration
Standalone
Decking Finish
Powder Coated
Number of Bays
Frame Finish
Description
Vertical Bar Rack, Whole Unit Load Capacity 6,000 lb, Load Capacity per Bay 1,500 lb, Powder Coated, None, Powder Coated, Steel, Overall Depth 24 in, Overall Height 60 in, Overall Width 48 in, 10 1/2 in x 24 in Usable Bay WxD, Usable Bay Width 10 1/2 in, Usable Bay Depth 24 in, Post Gauge 11 ga, Standalone, Vertical Orientation, Number of Bays 4, Hooks, Security Chain, Gray