  • Mfr # MT1-2436-24ED3R
  • Zoro # G6471272
Key Features
Width
36 in
Height
24 in
Overall Length
36"
Workbench/Work Table Type
Mobile
Workbench/Table Surface Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MT1-2436-24ED3R
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
36 in
Height
24 in
Overall Length
36"
Overall Height
24 in
Overall Depth
24 in
Overall Width
36 in
Caster Dia.
3 in
Drawer Height
5 in
Caster Size
3"
Drawer Depth
15 in
Depth
24 in
Drawer Width
13 in
Work Surface Depth
24 in
Work Surface Width
36 in
Overall Fixed Height
24 in
Height Adjustability
Fixed Height
Wheel Diameter
3 in
Details
Item
Work Table
Workbench/Work Table Type
Mobile
Steel
Workbench/Table Frame Material
Load Capacity
500 lb
Number of Drawers
1
No. of Drawers
1
Finish
Powder Coated
Color
Gray
Gauge
12 ga
Caster Configuration
(4) Swivel with Brakes
Material
Caster Material
Hard Rubber Swivel
Number of Shelves
0
Caster Type
(4) Swivel Locking
Workbench/Table Leg Type
Straight
Work Table Item
Fixed Height Work Table
Drawer Load Rating
50 lb
Method of Construction
Welded
Frame Material
Caster Mount Type
Bolt Hole
Included Components
Drawers, Stringer
Frame Construction
Welded Only
Foot Type
Caster
Portability
Casters
Top Metal Material Gauge
12 ga
Frame Material Finish
Powder Coated
Top Material Finish
Assembly
Fully Assembled
Edge Shape
Radius
Wheel Material
Rubber
Wheel Type
Solid
Unit Type
Not Expandable or Modular
Resistance Properties
Impact Resistant
Top Material
Overall Load Capacity
500 lb
Description
Work Table, Height Adjustability Fixed Height, Number of Shelves 0, Assembly Fully Assembled, Back Stop Height Not Applicable, Color Gray, Edge Shape Radius, Frame Material Steel, Frame Material Finish Powder Coated, Height Adjustment Increments Not Applicable, Included Components Drawers, Stringer, Maximum Adjustable Height Not Applicable, Minimum Adjustable Height Not Applicable, Non-Metal Top Thickness Not Applicable, Number of Drawers 1, Overall Depth 24 in, Overall Fixed Height 24 in