  • Zoro # G0254213
/ea
Key Features
Material
Silicone
Tape Color
Red
Application
Imperial Tape Length
3 1/2 yd
Width
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G0254213
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Imperial Tape Length
3 1/2 yd
Width
1 in
Imperial Tape Width
1 in
Length
120 in
Metric Tape Length
3 m
Thickness
.50 mm
Metric Tape Width
25.4 mm
Tape Thickness
20 mil
Details
Item
Repair Tape
Material
Silicone
Tape Color
Red
Application
Color
Performance Temp. Range
-65 Degrees to 500 Degrees F
Tape Backing Material
Silicone Rubber
Tape Adhesive Material
Series
SI 5075
Minimum Tape Performance Temperature
-65 Degrees F
Tape Sub-Type
Self-Fusing Tape
Maximum Tape Performance Temperature
500 Degrees F
Tape Tensile Strength
700 lb/in
Temperature Range
-65 Degrees F to 500 Degrees F
Common Industry
Automotive, Electronics, General Maintenance & Repair
Tape Brand
LOCTITE
Environment
Indoor and Outdoor
Product Form
Continuous Roll
Description
Tape Thickness 20 mil, Tape Brand LOCTITE, Common Industry Automotive, Electronics, General Maintenance and Repair, Indoor/Outdoor, Imperial Tape Length 3 3/8 yd, Imperial Tape Width 1 in, Maximum Tape Performance Temperature 500 Degrees F, Minimum Tape Performance Temperature -65 Degrees F, Continuous Roll, Series SI 5075, Tape Backing Material Silicone Rubber, Tape Adhesive Material Silicone, Tape Sub-Type Self-Fusing Tape, Metric Tape Length 3 m, Metric Tape Width 25.4 mm, Standards -