  • Mfr # SELV-300P-WH
  • Zoro # G2251627
/ea
Key Features
Item - Motion Sensing and Dimming
Lighting Dimmer
Switch Style - Motion Sensing and Dimming
Slide with On/Off Rocker
Includes
Wire Nuts
Communication Method - Motion Sensing and Dimming
Hard Wired
Switch Type - Motion Sensing and Dimming
1-Pole
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SELV-300P-WH
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Box Size
Single Gang
Overall Height
4.69 in
Overall Depth
0.3 in
Overall Width
2.94 in
Details
Lighting Dimmer
Slide with On/Off Rocker
Includes
Wire Nuts
Hard Wired
1-Pole
Number of Gangs
1
Operating Voltage - Motion Sensing and Dimming
120V AC
Max. Capacity @ 120VAC
300 VA (ELV)
Color - Motion Sensing and Dimming
White
Style
Rocker
Standards
CSA Certified, UL Listed
Voltage
120V AC
Switch Type
Lamp Type
Electronic Low Voltage
Description/Special Features
Color
White
Max. Capacity
300VA
Wall Plate
Not included
Item
Lighting Technology
Low Voltage
Installation Location - Motion Sensor
Wall Switch Box
Ballast Type - Light Dimming
Electronic Low Voltage Transformer
Switch Style
Rocker On/Off, Slide Dimming
Includes Wall Plate
Wall Plate Not Included
Neutral Required
Yes
Dimming Method
ELV/Reverse Phase
Compatible with Series
Claro
Dimming Type
Full Continuous Dimming
Load Rating @ 120V AC
300W (ELV)
Rated Frequency
60 Hz
Series
Skylark
Ballast Type
Application Type
Single-Pole
Maximum Wattage
300 Watts
Bulb Compatibility
Electronic Low Voltage
Coordinating Wallplates
Single Gang Wallplate CW-1-XX (Gloss); 2-Gang Wallplate CW-2-XX (Gloss)
Operating Voltage
120V AC
Description
Lighting Dimmer, Lighting Technology Low Voltage, Switch Type 1-Pole, Operating Voltage 120V AC, Load Rating @ 120V AC 300W (ELV), Switch Style Rocker On/Off, Slide Dimming, Neutral Required Yes, Color White, Load Rating @ 277V AC Not Applicable, Dimming Method ELV/Reverse Phase, Dimming Type Full Continuous Dimming, Includes Wall Plate Wall Plate Not Included, Series Skylark, Number of Gangs 1, Compatible with Series Claro, Ballast Type Electronic Low Voltage Transformer, Includes Wire Nuts