  • Mfr # W16-2-BO-24HA
  • Zoro # G4040251
/ea
Key Features
Header
No Header
Legend
500 Feet
Width
24 in
Height
18 in
Sign Shape
Horizontal Rectangle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
W16-2-BO-24HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
24 in
Height
18 in
Thickness
0.080 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
500 Feet Traffic Sign
Header
No Header
Legend
500 Feet
Sign Shape
Horizontal Rectangle
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
English
Sign Background Color
Orange
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
High Intensity Prismatic
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Double-Sided
Sign Legend Color
Black
Legend Style
Text
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Background Color
Orange
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
MUTCD Code
W16-2
Sign Legend Text Color
Black
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Sign Mounting Hardware Included
Number of Printed Sides
1
Protective Coating
Clear Film Laminate
State Specific Sign
Includes Cross-Braces
MUTCD Compliant Sign
Yes
Sign Legend Style
Text
Holes on 1 in. Centers
Mounting Hole Distance Center to Center
15 in
Sign Header
Sign Properties
Rigid
Sign Legend
MUTCD Sign Description
Average Outdoor Durability
5 to 8 yr.
Material Properties
Roll Up
Description
Traffic Sign, Height 18 in, Width 24 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language English, Sign Shape Horizontal Rectangle