ADA Handicapped Parking Sign, 12" x 12, LD9-6-12HA
  • Mfr # LD9-6-12HA
  • Zoro # G0211863
/ea
Key Features
Header
No Header
Legend
Handicapped Pictogram
Width
12"
Height
12"
Sign Shape
Square
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LD9-6-12HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
12"
Height
12"
Thickness
0.063 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
Handicap Parking Sign
Header
No Header
Legend
Handicapped Pictogram
Sign Shape
Square
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
No Text
Sign Background Color
Blue, White
ADA Compliant
Yes
Retroreflective Grade
High Intensity Prismatic
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Subject Matter
Parking
Background Color
Blue, White
Legend Color
White
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Material
Aluminum
Green Environmental Attribute
Minimum 70% Post-Consumer Recycled Content
Double-Sided
No
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
Sign Legend Color
White
Legend Style
Symbol
Legend/Background Color
White/Blue
Symbol
Handicap
Sign Legend Text Color
State Specific Sign
MUTCD Compliant Sign
Sign Legend Style
Sign Mounting Hardware Included
Sign Header
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Average Outdoor Durability
5 to 8 yr.
Protective Coating
Clear Film Laminate
Sign Properties
Rigid
Holes on 1 in. Centers
Mounting Hole Distance Center to Center
9 in
Number of Printed Sides
1
Includes Cross-Braces
Material Properties
Roll Up
Description
ADA Handicapped Parking Sign, Height 12 in, Width 12 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language No Text, Sign Shape Square