  • Mfr # LW11-15-24HA
  • Zoro # G5469712
/ea
Key Features
Header
No Header
Legend
ATV Crossing
Width
24 in
Height
24 in
Sign Shape
Diamond
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LW11-15-24HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
24 in
Height
24 in
Thickness
0.080 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
ATV Crossing Traffic Sign
Header
No Header
Legend
ATV Crossing
Sign Shape
Diamond
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
No Text
Sign Background Color
Yellow
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
High Intensity Prismatic
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Double-Sided
Sign Legend Color
Black
Symbol
Legend/Background Color
Black/Yellow
Material
Aluminum
Legend Style
Symbol
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
Legend Color
Black
Background Color
Yellow
MUTCD Code
W11-15
Sign Legend Text Color
Average Outdoor Durability
5 to 8 yr.
Sign Properties
Rigid
Sign Mounting Hardware Included
Number of Printed Sides
1
Holes on 1 in. Centers
Yes
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Protective Coating
Clear Film Laminate
Includes Cross-Braces
Sign Header
State Specific Sign
MUTCD Sign Description
MUTCD Compliant Sign
Mounting Hole Distance Center to Center
24 in
Sign Legend Style
Material Properties
Roll Up
Description
ATV Crossing Traffic Sign, Height 24 in, Width 24 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language No Text, Sign Shape Diamond