  • Mfr # SB-010-24HA
  • Zoro # G4888326
/ea
Key Features
Header
No Header
Legend
We Need You To Buckle Up
Width
24 in
Height
18 in
Sign Shape
Horizontal Rectangle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SB-010-24HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
24 in
Height
18 in
Thickness
0.080 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
Buckle Up Traffic Sign
Header
No Header
Legend
We Need You To Buckle Up
Sign Shape
Horizontal Rectangle
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
English
Sign Background Color
Blue
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
High Intensity Prismatic
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Sign Legend Color
Red, White
MUTCD Code
PC-130
Background Color
Blue, Red, White
Legend Color
White
Double-Sided
Subject Matter
Driver Safety
Legend Style
Symbol and Text
Symbol
Unbuckled Seat Belt
Material
Aluminum
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Legend/Background Color
Red and White/Blue
Language
English
Sign Legend Text Color
White
Average Outdoor Durability
5 to 8 yr.
Number of Printed Sides
1
Sign Legend
Mounting Hole Distance Center to Center
15 in
State Specific Sign
Holes on 1 in. Centers
Yes
Sign Legend Style
Symbol, Text
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Sign Mounting Hardware Included
Protective Coating
Clear Film Laminate
Sign Properties
Rigid
Sign Header
Includes Cross-Braces
MUTCD Compliant Sign
Material Properties
Roll Up
Description
Buckle Up Traffic Sign, Height 18 in, Width 24 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language English, Sign Shape Horizontal Rectangle