  • Mfr # W21-1A-30HA
  • Zoro # G0210795
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Header
No Header
Legend
Construction Worker Pictogram
Width
30 in
Height
30 in
Sign Shape
Diamond
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
W21-1A-30HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
30 in
Height
30 in
Thickness
0.080 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
Construction Ahead Traffic Sign
Header
No Header
Legend
Construction Worker Pictogram
Sign Shape
Diamond
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
No Text
Sign Background Color
Orange
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
High Intensity Prismatic
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
Material
Aluminum
Legend Style
Symbol
Legend/Background Color
Black/Orange
Subject Matter
Traffic
Sign Legend Color
Black
MUTCD Code
W21-1A
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Green Environmental Attribute
Minimum 70% Post-Consumer Recycled Content
Symbol
Construction Worker
Background Color
Orange
Double-Sided
Legend Color
Black
Sign Legend Text Color
Number of Printed Sides
1
Sign Legend Style
Sign Mounting Hardware Included
Protective Coating
Clear Film Laminate
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
State Specific Sign
Sign Properties
Rigid
Includes Cross-Braces
MUTCD Sign Description
Construction Ahead
Holes on 1 in. Centers
Yes
Average Outdoor Durability
5 to 8 yr.
MUTCD Compliant Sign
Mounting Hole Distance Center to Center
30 in
Sign Header
Material Properties
Roll Up
Description
Construction Ahead Traffic Sign, Height 30 in, Width 30 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language No Text, Sign Shape Diamond