  • Mfr # W1-7-BO-48HA
  • Zoro # G4136133
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Header
No Header
Legend
Two Directional Arrow (Symbol)
Width
48 in
Height
24 in
Sign Shape
Horizontal Rectangle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
W1-7-BO-48HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
48 in
Height
24 in
Thickness
0.080 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
Double Arrow Traffic Sign
Header
No Header
Legend
Two Directional Arrow (Symbol)
Sign Shape
Horizontal Rectangle
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
No Text
Sign Background Color
Orange
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
High Intensity Prismatic
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Legend Style
Symbol
Double-Sided
Background Color
Orange
Sign Legend Color
Black
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
MUTCD Code
W1-7
Sign Legend Text Color
Black
Sign Properties
Rigid
MUTCD Compliant Sign
Yes
State Specific Sign
Number of Printed Sides
1
Average Outdoor Durability
5 to 8 yr.
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
MUTCD Sign Description
Double Arrow
Mounting Hole Distance Center to Center
21 in
Sign Legend Style
Symbol
Sign Header
Holes on 1 in. Centers
Includes Cross-Braces
Sign Mounting Hardware Included
Protective Coating
Clear Film Laminate
Material Properties
Roll Up
Description
Double Arrow Traffic Sign, Height 24 in, Width 48 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language No Text, Sign Shape Horizontal Rectangle