Emergency Vehicle Parking Sign, 18" x 12, RP-120-12HA
  • Mfr # RP-120-12HA
  • Zoro # G0226597
/ea
Key Features
Header
No Header
Legend
Parking For Emergency Vehicles Only
Width
12"
Height
18"
Sign Shape
Vertical Rectangle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RP-120-12HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
12"
Height
18"
Thickness
0.063 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
Emergency Vehicle Parking Sign
Header
No Header
Legend
Sign Shape
Vertical Rectangle
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
English
Sign Background Color
White
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
High Intensity Prismatic
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Sign Legend Color
Red
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
Subject Matter
Parking
Language
English
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Legend Style
Text
Background Color
White
Double-Sided
Legend/Background Color
Red/white
Legend Color
Red
Material
Aluminum
Sign Legend Text Color
State Specific Sign
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Sign Header
Protective Coating
Clear Film Laminate
Mounting Hole Distance Center to Center
15 in
Sign Legend
MUTCD Compliant Sign
Number of Printed Sides
1
Holes on 1 in. Centers
Yes
Average Outdoor Durability
5 to 8 yr.
Sign Mounting Hardware Included
Sign Properties
Rigid
Sign Legend Style
Text
Includes Cross-Braces
Material Properties
Roll Up
Description
Emergency Vehicle Parking Sign, Height 18 in, Width 12 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language English, Sign Shape Vertical Rectangle