Exit Sign For Parking Lots, 18 in H, 18 in W, Aluminum, Square, English, LR7-69L-18HA
  • Mfr # LR7-69L-18HA
  • Zoro # G0211382
/ea
Key Features
Header
No Header
Legend
Exit
Width
18 in
Height
18 in
Sign Shape
Square
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LR7-69L-18HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
18 in
Height
18 in
Thickness
0.080 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
Exit Sign For Parking Lots
Header
No Header
Legend
Exit
Sign Shape
Square
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
English
Sign Background Color
White
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
High Intensity Prismatic
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Language
English
Legend Style
Symbol and Text
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
Symbol
L-Arrow
Material
Aluminum
Double-Sided
Subject Matter
Exit , Entrance, and Evacuation
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Background Color
White
Legend Color
Red
Sign Legend Color
Black
Legend/Background Color
Black/White
Sign Legend Text Color
Black
Number of Printed Sides
1
Sign Properties
Rigid
Sign Legend
Exit Left Arrow
Average Outdoor Durability
5 to 8 yr.
Sign Mounting Hardware Included
Holes on 1 in. Centers
Yes
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Protective Coating
Clear Film Laminate
MUTCD Compliant Sign
Sign Legend Style
Symbol, Text
Mounting Hole Distance Center to Center
15 in
Includes Cross-Braces
Sign Header
State Specific Sign
Material Properties
Roll Up
Description
Exit Sign For Parking Lots, Height 18 in, Width 18 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language English, Sign Shape Square