  • Mfr # NPS-006-12HA
  • Zoro # G0134416
/ea
Key Features
Sign Material
Aluminum
Legend
Fire Lane
Width
12 in
Thickness
0.063 in
Height
18 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
NPS-006-12HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
12 in
Thickness
0.063 in
Height
18 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
Fire Lane Parking Sign
Sign Material
Aluminum
Legend
Fire Lane
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Sign Shape
Vertical Rectangle
Retroreflective Grade
High Intensity Prismatic
Double-Sided
No
Sign Background Color
Red, White
ADA Compliant
No
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
Glow-in-the-Dark
Printed Language
English
UV Resistant
Yes
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Legend Style
Symbol and Text
Header
No Header
Legend Color
Black, Red
Sign Legend Text Color
Black, Red
MUTCD Code
R7-2
State Specific Sign
Sign Legend
Number of Printed Sides
1
Protective Coating
Clear Film Laminate
Sign Mounting Hardware Included
Includes Cross-Braces
MUTCD Compliant Sign
Yes
Sign Legend Style
Symbol, Text
Holes on 1 in. Centers
Mounting Hole Distance Center to Center
15 in
MUTCD Sign Description
Sign Header
No Header
Average Outdoor Durability
5 to 8 yr.
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Material Properties
Roll Up
Application
Outdoor
Includes Mounting Hardware
Description
Fire Lane Parking Sign, Height 18 in, Width 12 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language English, Sign Shape Vertical Rectangle