  • Mfr # HC-NC01-12HA
  • Zoro # G1508665
/ea
Key Features
Header
No Header
Legend
Width
12"
Height
26"
Sign Shape
Vertical Rectangle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HC-NC01-12HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
12"
Height
26"
Thickness
0.08 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
Handicap Parking Sign
Header
No Header
Legend
Sign Shape
Vertical Rectangle
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
English
Sign Background Color
Blue, White
ADA Compliant
Yes
Retroreflective Grade
High Intensity Prismatic
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Double-Sided
No
Legend/Background Color
Green and Blue/White
Subject Matter
Parking
Language
English
Background Color
Blue, White
Material
Aluminum
Sign Legend Color
Green
Legend Style
Symbol and Text
Standards
ADAAG 4.6.4, Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
Symbol
Handicap
Legend Color
Green
Green Environmental Attribute
Product Contains 100% Total Recycled Content
Sign Legend Text Color
Sign Properties
Rigid
Sign Header
Protective Coating
Clear Film Laminate
Sign Mounting Hardware Included
Sign Legend Style
Symbol, Text
State Specific Regulations
NC
MUTCD Compliant Sign
Sign Legend
Mounting Hole Distance Center to Center
21 in
Average Outdoor Durability
5 to 8 yr.
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Holes on 1 in. Centers
Includes Cross-Braces
State Specific Sign
Number of Printed Sides
1
Material Properties
Roll Up
Description
ADA Handicapped Parking Sign, Height 26 in, Width 12 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language English, Sign Shape Vertical Rectangle