  • Mfr # W7-1A-24HA
  • Zoro # G5713845
/ea
Key Features
Header
No Header
Legend
Hill
Width
24 in
Height
24 in
Sign Shape
Diamond
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
W7-1A-24HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
24 in
Height
24 in
Thickness
0.080 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
Hill Traffic Sign
Header
No Header
Legend
Hill
Sign Shape
Diamond
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
English
Sign Background Color
Yellow
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
High Intensity Prismatic
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Legend Color
Black
Legend/Background Color
Black/Yellow
Legend Style
Text
MUTCD Code
W7-1A
Double-Sided
Sign Legend Color
Black
Material
Aluminum
Subject Matter
Traffic
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
Language
English
Background Color
Yellow
Sign Legend Text Color
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Sign Header
Sign Properties
Rigid
Sign Mounting Hardware Included
Protective Coating
Clear Film Laminate
Sign Legend Style
Text
Average Outdoor Durability
5 to 8 yr.
Includes Cross-Braces
Sign Legend
MUTCD Compliant Sign
Yes
Number of Printed Sides
1
State Specific Sign
MUTCD Sign Description
Mounting Hole Distance Center to Center
24 in
Holes on 1 in. Centers
Material Properties
Roll Up
Description
Hill Traffic Sign, Height 24 in, Width 24 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language English, Sign Shape Diamond