Keep Right Traffic Sign, 18 in H, 24 in W, Aluminum, Horizontal Rectangle, English, R4-7P-24DA
  • Mfr # R4-7P-24DA
  • Zoro # G0212125
/ea
Key Features
Header
No Header
Legend
Keep Right
Width
24 in
Height
18 in
Sign Shape
Horizontal Rectangle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
R4-7P-24DA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
24 in
Height
18 in
Thickness
0.080 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
Keep Right Traffic Sign
Header
No Header
Legend
Keep Right
Sign Shape
Horizontal Rectangle
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
English
Sign Background Color
White
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
Diamond
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Language
English
MUTCD Code
R4-7P
Material
Aluminum
Sign Legend Color
Black
Legend Color
Black
Double-Sided
Legend Style
Text
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Legend/Background Color
Black/White
Background Color
White
Subject Matter
Traffic
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
Sign Legend Text Color
MUTCD Sign Description
Mounting Hole Distance Center to Center
15 in
Sign Legend
Number of Printed Sides
1
Sign Header
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Holes on 1 in. Centers
Yes
State Specific Sign
Sign Legend Style
Text
MUTCD Compliant Sign
Sign Mounting Hardware Included
Protective Coating
Clear Film Laminate
Sign Properties
Rigid
Includes Cross-Braces
Average Outdoor Durability
8 to 10 yr.
Material Properties
Roll Up
Description
Keep Right Traffic Sign, Height 18 in, Width 24 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language English, Sign Shape Horizontal Rectangle